Máte červenou tvář? Důvodů je minimálně 11.

16. 6. 2021

Příznaky rosacey se často zaměňují za akné nebo jiné druhy zarudnutí v oblasti obličeje. Správnou diagnózu určí až dermatolog.

 

Rosacea

Rosacea má 4 podtypy a je to chronické, ale léčitelné onemocnění, které postihuje především centrální část tváře. Přestože se vyvíjí mnoha způsoby a v různém věku, první projevy se obvykle začínají objevovat po dovršení 30. roku života. Příznakem rosacey je zčervenání tváří, nosu, brady a čela. Zpočátku jsou změny přechodné, časem je ale zčervenání výraznější a trvalé, přičemž jsou viditelné i krevní cévy. Pokud se rosacea neléčí, často dochází ke vzniku pupínků a zanícených hrbolků. V závažných případech, především u mužů, může přebytečná tkáň způsobit i zbytnění kůže na nose. Až u 50 % pacientů jsou postiženy i oči, které jsou podrážděné a krvavě podlité. 

 

Akné

Akné je časté onemocnění kůže, při kterém se vlasové folikuly zanášejí odumřelou pokožkou, mazem a bakteriemi, což vede k zánětu. Projevuje se tvorbou bílých a černých teček, vyrážek, zanícených uzlů a cyst. Příčin tvorby akné je vícero, jde třeba o zvýšenou tvorbu mazu, hormony, genetické faktory, bakteriální růst a mnohé další příčiny. Na rozdíl od akné je rosacea obvykle lokalizována ve střední části obličeje, bývají přítomny červené cévky, ale chybějí bílé a černé tečky.

 

Seboroická dermatitida

Chronické zánětlivé onemocnění kůže u dětí i dospělých nemá jasné příčiny. U malých dětí má charakter mastných šupin nažloutlé barvy zejména ve vlasech, v dospělosti jde o tvorbu mastných nebo suchých bělavých šupin tak ve vlasech, jakož i na obličeji nebo v kožních záhybech. Tato dermatóza se vyskytuje poměrně často, postihuje až 3% populace.

 

Lupus

Systémový lupus erythematodes je autoimunitní onemocnění. Z neznámých příčin se imunitní buňky vzbouří proti vlastním buňkám, začnou je poškozovat, čímž vyvolávají chronické záněty. Přibližně tři čtvrtiny pacientů trpí kožními projevy - zarudnutí kůže, kopřivka, vyrážky a alergie na slunce. Typickým projevem je motýlovitý erytém. Jedná se o zarudnutí na kůži obličeje v typickém tvaru motýlích křídel. 

 

Alergický kontaktní ekzém

Alergický kontaktní ekzém je zánětlivé kožní onemocnění, které vzniká u přecitlivělého jedince po působení alergenu na pokožku. Většinou se projevuje jako červená, svědící vyrážka, někdy se vytvářejí i puchýřky, strupy nebo zhrubnutí kůže. Alergický ekzém může být vyvolán mnoha alergeny, například mýdly, dekorativní kosmetikou, vonnými látkami, šperky nebo rostlinami. Stav obvykle přetrvává hodiny poté, co došlo ke kontaktu s alergenem, který je považován za spouštěč reakce.

 

Psoriáza

Psoriáza je chronické zánětlivé kožní onemocnění postihující 2 - 3% středoevropské populace. Její specifikem je to, že se může objevit v kterémkoliv věkovém období. V dětském věku je častější u dívek, v dospělosti se poměr obou pohlaví vyrovnává. První maximum výskytu je mezi 15. - 25. rokem, druhé maximum mezi 57. - 60. rokem života. Je pravda, že většinou psoriázou trpí lidé, v jejichž rodině se vyskytuje. Jde o autoimunitní onemocnění, kdy se nová kůže tvoří mnohem rychleji, což se projevuje zarudlými ložisky, na kterých se tvoří stříbřité šupiny.

 

Atopická dermatitida

Tohle chronicky probíhající zánětlivé onemocnění kůže provází svědění a zarudnutí. Kůže je na dotyk suchá a na vnější podněty reaguje podrážděně. Jde o dlouhotrvající a chronický stav, v jehož rámci se střídají období klidu se vzplanutími, kdy se může vyskytnout i mokvání. Ekzém, jak se tato diagnóza lidově nazývá, často doprovázejí astma nebo alergická rýma. Vyšší riziko atopie mají potomci lidí, kteří mají alergie nebo atopickou dermatitidu. Objevuje se již v dětském věku, ale u mnoha dětí se časem zmírní až odezní, ale v dospělosti se po delší pauze může u některých z nich opět objevit.

 

Spálení sluncem

Ke spálení sluncem dochází v důsledku nadměrného působení ultrafialového záření na kůži. Projevuje se zarudnutím a bolestivostí pokožky, která je horká na dotek. Obvykle se objeví během několika hodin po slunění. Při přehřátí organismu se kromě kožních projevů mohou přidružit i bolesti hlavy, pocit na zvracení a slabost. Sluneční záření je také nejčastější spouštěč rosacey a může její stav výrazně zhoršit.

 

Alkoholové zarudnutí

Při nadměrném požívání alkoholických nápojů dochází k zarudnutí obličeje. U každého člověka je individuální a nastupuje při různých hladinách alkoholu. Typickým příznakem jsou červené skvrny, neboť alkohol rozšiřuje cévy. Pozor, pití alkoholových nápojů může být spouštěčem rosacey, ale rosacea se může projevit i u abstinentů.

 

Periorální dermatitida

Periorální dermatitida je zarudnutí pokožky především v okolí úst, ale její projevy se někdy rozšíří na na celý obličej. Přítomné bývají červené skvrny, drobné vyrážky a jemně se olupující kůže. Periorální dermatitida může vzniknout v důsledku používání nevhodné kosmetiky, zubních past nebo po dlouhodobé aplikaci kortikoidních krémů.

 

Reakce na léky

Některé léky zvyšují citlivost kůže na UV záření. A tak mohou způsobit reakci na kůži podobnou spálení od slunce, když trávíte čas venku během dne, případně způsobí alergickou reakci ve formě zarudnutí kůže, její výsev či otok. Také používání některých lokálních léků, tedy přípravků na předpis určených k natírání postiženého místa, může vést k zarudnutí obličeje.

 

Vyhledávání nejbližšího dermatologa

Návštěva dermatologa je nejúčinnější cestou, jak řešit kožní onemocnění včetně rosacey. 

Karlovy Vary
Ústní nad Labem
Liberec
Praha
Hradec Králové
Pardubice
Plzeň
České Budějovice
Jihlava
Olomouc
Ostrava
Brno
Zlín