Přehled možností léčby rosacey

30. 4. 2021

Rosacea se zatím nedá vyléčit, ale správnou a dlouhodobou terapií lze dosáhnout ústupu projevů a zlepšení kvality života pacientek a pacientů. Důležitá je úprava životosprávy, ochrana před ultrafialovým (UV) zářením, odstranění provokačních faktorů a používání vhodné dermokosmetiky. Pro stanovení správné účinné léčby je nutné vyhledat dermatologa. V případě postižení očí je třeba navštívit očního lékaře.

 

Lokální léčba

Z lokálních léků se používá brimonidin, ivermektin, metronidazol, kyselina azelaová, antibiotika, benzoylperoxid, retinoidy, ichthamol a přípravky se sírou.

Brimonidin se používá při trvalém zarudnutí obličeje, tedy při prvním subtypu onemocnění. V Čechách není k dispozici.

Ivermektin má protizánětlivý účinek a vede ke snížení počtu roztočů Demodex folliculorum, proto je účinný v léčbě druhého subtypu rosacey.

Metronidazol snižuje zarudnutí a působí i na zanícené a hnisavé vyrážky. Při jeho používání je nutné se důsledně chránit před UV zářením, které výrazně snižuje jeho účinnost.

Kyselina azelaová způsobuje ústup zarudnutí, zanícených a hnisavých ložisek.

Lokální antibiotika se obvykle používají v kombinaci s benzoylperoxid k léčbě zanícených a hnisavých vyrážek.

Lokální retinoidy mají také dobrý efekt na vyrážky, ale slabý na zarudnutí kůže.

Ichtamol a přípravky se sírou mají protizánětlivý a protisvědivý účinek, podporují regeneraci kožních buněk.

 

Celková léčba

V případě nedostatečné účinnosti lokální léčby se při druhém, třetím a čtvrtém subtypu rosacey používá celková léčba, nejčastěji tetracyklinovými antibiotiky, isotretinoinem a metronidazolem.

 

Fyzikální metody

Z fyzikálních metod lze použít lasery a léčbu intenzivním pulsním světlem pro léčbu rozšířených cévek (teleangiektázií), ale i manuální lymfodrenáž.

 

Chirurgická léčba

Je nutná v třetím subtypu, a to v případě pokročilé fymatózní formy, při níž však připadá v úvahu i terapie CO2 laserem.

 

Upozornění: Léčbu stanoví dermatolog každému pacientovi na míru, nepoužívejte proto léčiva od jiných osob. Co pomohlo jim, vám pomoci nemusí, ba naopak - může stav i zhoršit. Nemáte svého dermatologa? Na naší mapě si vyhledáte specialistu ve svém regionu.

 

Vyhledávání nejbližšího dermatologa

Návštěva dermatologa je nejúčinnější cestou, jak řešit kožní onemocnění včetně rosacey. 

Karlovy Vary
Ústní nad Labem
Liberec
Praha
Hradec Králové
Pardubice
Plzeň
České Budějovice
Jihlava
Olomouc
Ostrava
Brno
Zlín