Průzkum: Rosaceu zhoršuje nošení roušky či respirátoru

26. 3. 2021

Pandemická situace způsobila, že překrytí dýchacích cest je nezbytné jak při pobytu venku, tak v interiéru. Pro lidi s jakýmkoliv kožním onemocněním obličeje však tato skutečnost představuje nekončící výzvu. Dochází totiž k mechanickému dráždění kůže i k jejímu vysoušení.

 

Pod rouškou

Nedávný průzkum, který provedla společnost Galderma, naznačuje, že nošení roušky nebo respirátoru může mít vliv na zhoršení projevů kožního onemocnění rosacea a zároveň znamená i propad v návštěvnosti kožních ambulancí.

Do online průzkumu se zapojilo 220 respondentů z Německa a Kanady. Rosacea byla diagnostikována kožním lékařem 87% z nich, zbývajících 13% se na základě příznaků domnívalo, že trpí touto nemocí. Až dvě třetiny (63%) uvedly, že vlivem překrytí obličeje pociťují zhoršení příznaků včetně zarudnutí (75%), pupínků a / nebo neštoviček (72%) a většího počtu vzplanutí (53%).

Přestože překrytí obličeje zhoršuje rosaceu, až polovina pacientů (52%) uvedla, že za roušku či respirátor skrývají své onemocnění. Alarmující také je, že 40% lidí zapojených do průzkumu odmítá chodit ven tak často jako před pandemií, aby se vyhnuli nežádoucím účinkům na obličeji způsobených jejím překrytím.

Méně lékařských předpisů, více experimentování

Více času každodenní péči o pleť však začalo věnovat 30% dotazovaných. Průzkum také ukázal, že vzhledem ke zhoršujícímu se stavu až 51% vyzkoušelo nový produkt bez lékařského předpisu a pouze 27% pacientů si dalo předepsat novou léčbu.

Rosacea je chronické zánětlivé onemocnění kůže, které má čtyři podtypy. Pokud se neléčí, má tendenci se zhoršovat a přejít do dalšího stadia. Správnou a dlouhodobou terapií lze dosáhnout ústupu projevů a zvýšení kvality života pacientek a pacientů. Důležitá je úprava životosprávy, ochrana před ultrafialovým zářením, odstranění provokačních faktorů a používání vhodné dermokosmetiky. Pro stanovení správné účinné léčby je klíčové vyhledat pomoc dermatologa, který předepíše účinnou léčbu.

Pomoc je na místě

O nepříznivém vlivu nošení roušky či respirátoru informovala nezávislá italská studie, která byla veřejně prezentována v lednu na výročním kongresu Evropské akademie dermatologie. Vědci zkoumali kůži 36 účastníků, 22 žen a 14 mužů s rosaceou v době před začátkem pandemie a následně po šesti týdnech po vyhlášení povinnosti nošení roušek na veřejnosti. Z pacientů mělo 23 lidí pupínky a hnisavé puchýřky a 13 trpělo erytémem, čili mělo zarudlou tvář. Účastníci studie nosili roušku v průměru osm hodin denně. Vědci z Milána dospěli k závěru, že dlouhodobé nošení roušky výrazně zhoršuje stav rosacey.

Vyhledávání nejbližšího dermatologa

Návštěva dermatologa je nejúčinnější cestou, jak řešit kožní onemocnění včetně rosacey. 

Karlovy Vary
Ústní nad Labem
Liberec
Praha
Hradec Králové
Pardubice
Plzeň
České Budějovice
Jihlava
Olomouc
Ostrava
Brno
Zlín