Osobnosti šíří osvětu
Navzdory tomu, že je rosacea (růžovka) rozšířeným onemocněním, je povědomí o ní stále velmi nízké. Pomoct zlepšit informovat veřejnosti o této chorobě měla akce „Růžový týden“. Koncept byl jednoduchý. Známé osobnosti se za pomoci make-upu změnily v pacienty trpící rosaceou a vyšly „s barvou ven“ do ulic. Všímaly si přitom, jak reaguje jejich blízké okolí, neznámí lidé a jak se ony samy samy cítí v nové kůži.
V roce 2014 se této úlohy zhostila česká modelka a Miss ČR 2003 Lucie Váchová a také známý moderátor Libor Bouček. Akce měla obrovský ohlas, pro oba aktéry byla skutečně silným a netradičním zážitkem, během kterého pomohli dobré věci. V roce 2015 se do boje za kvalitnější život pacientů s rosaceou zapojila i české topmodelka Simona Krainová.
Quick wins
Postupujte podle rad lékaře
Příznaky rosacey se mohou zmírnit nebo úplně vymizet díky vhodně zvolené terapii a změně životního stylu. Dermatolog určí individuální léčebný postup každému pacientovi na míru. Pro dosažení pokroku v léčbě je důležité dodržet pokyny lékaře a chodit na kontrolní prohlídky.
Starejte se o svou pleť
Každý den zahajte důkladným, ale jemným čištěním tváře. Je vhodné používat jemný čisticí prostředek a roztírat ho špičkami prstů. Citlivé kůži neprospívá používání drsných ručníků, kartáčků nebo houbiček, drsné předměty ji totiž mohou dráždit. Je vhodné tvář oplachovat vlažnou vodou a používat bavlněnou osušku, tak aby se kůže při osušování neodřela.
Identifikujte spouštěče a vyhněte se jim
Spouštěče rosacey jsou faktory životního prostředí a stylu, které mohou u postiženého jedince zhoršovat příznaky. Faktory ovlivňující projevy onemocnění jsou u pacientů odlišné – co vyvolává reakci u jednoho pacienta, u jiného nemusí. Mezi známé spouštěcí faktory rosacey patří například výrazné změny teploty, nadměrná fyzická námaha, UV záření, pálivá jídla, alkohol a kofein. Na identifikaci spouštěčů onemocnění dobře funguje vedení deníku, který zaznamenává povětrnostní podmínky, stravu, úroveň stresu a další faktory, které by mohly ovlivnit zdravotní stav.
Starejte se také o své duševní zdraví
Nepodceňujte ani neignorujte potenciální psychologický a sociální vliv rosacey na své duševní zdraví. Nečekané zarudnutí, skvrny po celé tváři a zhrubnutí kůže mohou potlačit sebevědomí a duševní pohodu. Stres a úzkost vyvolané nejistotou, kdy může dojít k dalšímu zčervenání, jsou nepříjemnou součástí života s touto diagnózou. Existují ale způsoby, jak jim čelit. Vhodným řešením je podělit se se svými pocity s rodinou, přáteli, známými, případně se spolupracovníky. Rozhovor s nimi oběma stranám pomůže lépe pochopit vzniklé nepříjemné situace a může napomáhat při zvyšování sebevědomí pacienta.
Často kladené otázky
Psychologický pohled na rosaceu
Rosacea jako i jiné chronické choroby může snižovat sebevědomí, narušovat sociální kontakty, profesní fungování a zhoršovat tak kvalitu života pacientů. Lidé, kteří vyhledali odbornou pomoc a dokázali dostat své onemocnění pod kontrolu, udávají, že jejich emocionální a sociální stav se výrazně zlepšil. Potlačením stresu a obav z nemoci, eliminací spouštěcích faktorů a správnou léčbou lze růžovku úspěšně zvládnout.