Jiné

Osobnosti šíří osvětu

Navzdory tomu, že je rosacea (růžovka) rozšířeným onemocněním, je povědomí o ní stále velmi nízké. Pomoct zlepšit informovat veřejnosti o této chorobě měla akce „Růžový týden“. Koncept byl jednoduchý. Známé osobnosti se za pomoci make-upu změnily v pacienty trpící rosaceou a vyšly „s barvou ven“ do ulic. Všímaly si přitom, jak reaguje jejich blízké okolí, neznámí lidé a jak se ony samy samy cítí v nové kůži.

V roce 2014 se této úlohy zhostila česká modelka a Miss ČR 2003 Lucie Váchová a také známý moderátor Libor Bouček. Akce měla obrovský ohlas, pro oba aktéry byla skutečně silným a netradičním zážitkem, během kterého pomohli dobré věci. V roce 2015 se do boje za kvalitnější život pacientů s rosaceou zapojila i české topmodelka Simona Krainová.

Quick wins

Postupujte podle rad lékaře

Příznaky rosacey se mohou zmírnit nebo úplně vymizet díky vhodně zvolené terapii a změně životního stylu. Dermatolog určí individuální léčebný postup každému pacientovi na míru. Pro dosažení pokroku v léčbě je důležité dodržet pokyny lékaře a chodit na kontrolní prohlídky. 

Starejte se o svou pleť

Každý den zahajte důkladným, ale jemným čištěním tváře. Je vhodné používat jemný čisticí prostředek a roztírat ho špičkami prstů. Citlivé kůži neprospívá používání drsných ručníků, kartáčků nebo houbiček, drsné předměty ji totiž mohou dráždit. Je vhodné tvář oplachovat vlažnou vodou a používat bavlněnou osušku, tak aby se kůže při osušování neodřela.

Identifikujte spouštěče a vyhněte se jim

Spouštěče rosacey jsou faktory životního prostředí a stylu, které mohou u postiženého jedince zhoršovat příznaky. Faktory ovlivňující projevy onemocnění jsou u pacientů odlišné – co vyvolává reakci u jednoho pacienta, u jiného nemusí. Mezi známé spouštěcí faktory rosacey patří například výrazné změny teploty, nadměrná fyzická námaha, UV záření, pálivá jídla, alkohol a kofein. Na identifikaci spouštěčů onemocnění dobře funguje vedení deníku, který zaznamenává povětrnostní podmínky, stravu, úroveň stresu a další faktory, které by mohly ovlivnit zdravotní stav. 

Starejte se také o své duševní zdraví

Nepodceňujte ani neignorujte potenciální psychologický a sociální vliv rosacey na své duševní zdraví. Nečekané zarudnutí, skvrny po celé tváři a zhrubnutí kůže mohou potlačit sebevědomí a duševní pohodu. Stres a úzkost vyvolané nejistotou, kdy může dojít k dalšímu zčervenání, jsou nepříjemnou součástí života s touto diagnózou. Existují ale způsoby, jak jim čelit. Vhodným řešením je podělit se se svými pocity s rodinou, přáteli, známými, případně se spolupracovníky. Rozhovor s nimi oběma stranám pomůže lépe pochopit vzniklé nepříjemné situace a může napomáhat při zvyšování sebevědomí pacienta.

Navštívit lékaře

Často kladené otázky

Ne. Rosacea není infekční onemocnění a nebylo prokázáno, že se může šířit kontaktem s kůží nebo vdechováním vzduchem přenášených bakterií.
Přestože se rosacea u dětí a dospívajících vyskytuje jen zřídka, vědecká literatura dokumentuje i takové případy.
Rosacea je chronická porucha, ne krátkodobý stav. Často ji charakterizují fáze zhoršení a fáze ústupu kožních projevů. Studie však prokázaly, že u pacientů s rosaceou, kteří dodržují správnou léčbu, je méně pravděpodobný výskyt dlouhotrvajících příznaků, kožní projevy se zmírňují nebo ustupují a pacienti se cítí a vypadají lépe.
Rosacea se může u různých jedinců projevovat odlišnými způsoby. Pacienti s rosaceou mohou vykazovat různé úrovně závažnosti symptomů na různých částech tváře.
Odhaduje se, že přibližně polovina všech lidí trpících rosaceou může mít suchou pokožku. Během léčby se tato suchost často zmírňuje spolu s vymizením hrbolků a pupínků.
I když to není typickým znakem rosacey, existují případy, kdy se příznaky objevují i jinde než na tváři. V průzkumu společnosti National Rosacea Society pacienti s rosaceou uváděli výskyt příznaků na krku, hrudníku, uších nebo zádech [25].
Návaly tepla, které se často spojují s menopauzou, mohou vyvolat nástup rosacey nebo zhoršit už přítomnou rosaceu.
Mezi nejběžnější spouštěče rosacey patří například sluneční záření, emocionální stres, horké nebo chladné počasí, vítr, alkohol, kořeněná jídla, náročné cvičení, horké koupele, ohřívané nápoje a některé výrobky určené pro péči o pleť.
Není přesně známo, proč antibiotika působí proti rosacee, ale všeobecně se předpokládá, že je to spíš kvůli jejich protizánětlivým vlastnostem než kvůli schopnosti působit proti bakteriím. Používají se jen některá a podávají se dlouhodobě v nízkých, takzvaných submikrobiálních dávkách. Je třeba mít na paměti, že o léčbě a lécích rozhoduje lékař a pro dosažení optimálních výsledků je nutné dodržovat jeho pokyny.
Lokální antibiotika (aplikovaná na kůži) vedou k minimálním koncentracím v krevním řečišti, takže riziko vzniku bakteriální rezistence neexistuje prakticky žádné. Pro léčbu rosacey byla dokonce vyvinuta i speciální forma antibiotika podávaného ústy s menším rizikem mikrobiální rezistence.

Navštívit lékaře

Psychologický pohled na rosaceu

Rosacea jako i jiné chronické choroby může snižovat sebevědomí, narušovat sociální kontakty, profesní fungování a zhoršovat tak kvalitu života pacientů. Lidé, kteří vyhledali odbornou pomoc a dokázali dostat své onemocnění pod kontrolu, udávají, že jejich emocionální a sociální stav se výrazně zlepšil. Potlačením stresu a obav z nemoci, eliminací spouštěcích faktorů a správnou léčbou lze růžovku úspěšně zvládnout.

Navštívit lékaře

Vyhledávání nejbližšího dermatologa

Návštěva dermatologa je nejúčinnější cestou, jak řešit kožní onemocnění včetně rosacey. 

Karlovy Vary
Ústní nad Labem
Liberec
Praha
Hradec Králové
Pardubice
Plzeň
České Budějovice
Jihlava
Olomouc
Ostrava
Brno
Zlín