O nemoci

Rosacea (rozacea, růžovka) je chronické, ale léčitelné onemocnění, které postihuje především centrální část tváře. Dává o sobě vědět mnoha způsoby a v různém věku, její první projevy se ale obvykle začínají objevovat po dovršení 30. roku života. Příznakem rosacey je zčervenání tváří, nosu, brady a čela. Změny jsou zpočátku pouze přechodné, časem je ale zčervenání výraznější a trvalé, viditelné začínají být i krevní cévy. 

V případě, že se rosacea neléčí, často dochází ke vzniku pupínků a zanícených hrbolků. V závažných případech, především u mužů, může přebytečná tkáň způsobit i zbytnění kůže na nose. Až u 50 % pacientů jsou postiženy i oči, které jsou podrážděné a krvavě podlité. 

Přestože rosacea může postihnout kohokoliv, častěji se vyskytuje u lidí se světlejší pletí, modrýma očima a se světlými vlasy. Přestože spíše postihuje ženy, závažnější průběh mívá u mužů. Existují i důkazy o tom, že rosacea má tendenci vyskytovat se v rodinách, obzvlášť rozšířená může být u lidí se severským nebo východoevropským původem.

Seznam lékařů

4 podtypy onemocnění

  

Zarudnutí obličeje

Zarudnutí obličeje je nejběžnějším ze čtyř typů
a postihuje více než tři čtvrtiny lidí s rosaceou. Tito lidé často zažívají návaly horka
a přechodné nebo trvalé zarudnutí obličeje. U některých pacientů se objeví i trvale rozšířené malé krevní cévy, štípání a pálení kůže.

Obrázek

Pupínky nebo hnisavé puchýřky

Při přetrvávajícím zarudnutí obličeje (ale i bez něj) se u lidí s rosaceou mohou vytvořit i pupínky (papuly)  a hnisavé puchýřky (pustuly).

Obrázek

Zbytnění kůže nosu

Rosacea se někdy projevuje zvětšením nosu v důsledku přebytečné tkáně. Kůže zbytní a je posetá nepravidelnými povrchovými hrbolky, které se ve výjimečných případech mohou rozvinout i jinde než na nose.

Obrázek

Podrážděné oči

Rosacea u mnoha pacientů postihuje oči. Může vést k jejich podráždění, svědění, pocitu suchosti a zrudnutí. Dalšími příznaky mohou být i opuchlá víčka nebo ječné zrno.

Obrázek

Příčiny

Přestože příčina rosacey není přesně známa, existují různé teorie o jejím původu. Ty se odvíjejí především od jejích primárních vnějších příznaků, jako je začervenání, pupínky, hrbolky a rozšířené malé viditelné krevní cévy. K rizikovým faktorům patří:

Poruchy imunitního systému

Jednou z primárních reakcí způsobených imunitním systémem je zánět. Z tohoto důvodu vědci zkoumají některé z jeho složek jako potenciální příčiny příznaků rosacey.

Poruchy krevních cév v obličeji

Pobyt na slunci a vystavování pokožky ultrafialovému (UV) záření vede k tvorbě růstového faktoru krevních cév (VEGF). Kvůli tomu se především u lidí se světlejší pletí víc rozrůstají viditelné krevní cévy a vznikají příznaky rosacey.

Poruchy nervového systému

Vědci zjistili, že během rosacey stoupá počet některých nervových zakončení v okolí cév. 

Nervový systém je úzce spojený s vaskulárním systémem při vytváření typických příznaků, což naznačuje, že vznikající zarudnutí a záněty mohou být součástí toho samého procesu.

Přítomnost mikrobů a roztočů Demodex

Na lidské tváři se vyskytuje vícero parazitů, u lidí s rosaceou jsou ale přemnožení roztoči Demodex. Hodně se diskutovalo o tom, zda je jejich zvýšený počet příčinou, nebo důsledkem onemocnění. Ukazuje se, že nadměrný počet roztočů Demodex může u lidí s rosaceou vyvolat imunitní reakci nebo že zánět může být způsobený určitými bakteriemi spojenými s roztoči.

Výzkumy naznačují, že náchylnost ke vzniku onemocnění může být dědičná, v současnosti probíhají další genetické studie.

Seznam lékařů

Spouštěče

Vzplanutí rosacey mohou vyprovokovat spouštěcí faktory, které se u každého jedince mohou lišit. Co uškodí jednomu, nemusí vyvolat stejnou reakci u druhého. Je proto dobré vypozorovat, co zarudnutí tváří zhoršuje.

Sluneční záření

Nejběžnější spouštěcí faktor. Pokud vás začervenání tváří trápí, omezte pobyt na přímém slunci a chraňte se před slunečním zářením – používejte ochranné krémy, klobouky, kšiltovky a sluneční brýle. 

Počasí a teplota

Silný vítr, chladné a horké počasí, ale také prostředí. Patří sem například i horká koupel, pobyt v sauně nebo v kryokomoře. 

Strava a nápoje

Vyvarujte sa především horkých nápojů, kofeinu, alkoholu,
ale také příliš kořeněných a pikantních jídel. 

Intenzivní cvičení

Ideální je zvolit sport, při němž si kontrolujete intenzitu a tempo.
Díky tomu budete moct regulovat prokrvení a pocení.

Stres

Úzkost, obavy a stres se mohou odrazit na stavu vaší pleti. Snažte se uvolnit, napřít své myšlenky jiným směrem a vnímat svět pozitivně. 

Zdravotní stav

Někdy může zarudnutí tváře způsobit vysoký krevní tlak, chronický kašel nebo návaly tepla v menopauze.  

Kosmetika

Na pleť negativně působí mechanické podráždění kůže, konkrétně škrábání, drhnutí nebo tření tváře a používání peelingu. Zarudnutí mohou zhoršovat i dráždivé kosmetické výrobky – mýdlo, pleťové vody s obsahem alkoholu, lak na vlasy, mastné krémy nebo aromatické spreje. 

Diagnostika

Stanovení diagnózy je výhradně v rukou kožního lékaře a je založeno na anamnéze projevů a na aktuálním klinickém obrazu onemocnění. Je nutné vyloučit jiná onemocnění postihující tvář, jako je například akné, ekzém nebo periorální dermatitida, protože mají podobné příznaky. Mezi typické příznaky rosacey, které ji od většiny kožních chorob odlišují, patří výskyt trvale rozšířených krevních cév. Včasná diagnostika a léčba jsou důležité pro zastavení postupu choroby a získání kontroly nad rosaceou.

Včasná diagnostika onemocnění je velmi důležitá.

Vyhledejte odborníka, se kterým tyto příznaky můžete zkonzultovat. 

Seznam lékařů

Vyhledávání nejbližšího dermatologa

Návštěva dermatologa je nejúčinnější cestou, jak řešit kožní onemocnění včetně rosacey. 

Karlovy Vary
Ústní nad Labem
Liberec
Praha
Hradec Králové
Pardubice
Plzeň
České Budějovice
Jihlava
Olomouc
Ostrava
Brno
Zlín