Typy zarudnutí

Příznaky rosacey se často zaměňují za akné nebo jiné druhy zčervenání v oblasti tváře. Z hlediska nastavení adekvátní léčby je proto správná diagnostika klíčová. Příznaky se totiž mohou zhoršovat, pokud nejsou vhodně léčeny.

Fieldset

Akné

Akné je časté onemocnění kůže, při kterém se vlasové folikuly zanášejí odumřelou pokožkou, mazem a bakteriemi, což vede k zánětu. Projevuje se tvorbou bílých a černých teček, vyrážek, zanícených uzlů a cyst. Příčin tvorby akné je vícero, jde třeba o zvýšenou tvorbu mazu, hormony, genetické faktory, bakteriální růst a mnohé další příčiny. Na rozdíl od akné se rosacea obvykle nachází ve střední části obličeje, jsou přítomné červené cévky, ale chybějí bílé a černé tečky.

Fieldset

Alergický kontaktní ekzém

Alergický kontaktní ekzém je zánětlivé kožní onemocnění, které vzniká u přecitlivělého jedince po působení alergenu na pokožku. Většinou se projevuje jako červená, svědící vyrážka, někdy se vytvářejí i puchýřky, strupy nebo zhrubnutí kůže. Alergický ekzém může být vyvolán mnoha alergeny, například mýdly, dekorativní kosmetikou, vonnými látkami, šperky nebo rostlinami. Stav obvykle přetrvává hodiny poté, co došlo ke kontaktu s alergenem, který je považován za spouštěč reakce.

Fieldset

Spálení sluncem

Ke spálení sluncem dochází v důsledku nadměrného působení ultrafialového záření na kůži. Projevuje se zarudnutím a bolestivostí pokožky, která je horká na dotyk. Obvykle se objevuje v průběhu několika hodin po slunění. Během přehřátí organismu se ke kožním projevům mohou přidružit i bolesti hlavy, pocit na zvracení a slabost.

Fieldset

Alkoholové zarudnutí

Alkoholové zarudnutí je stav, který se často objevuje během nadměrného požívání alkoholických nápojů. U každého člověka je individuální a nastupuje při různých hladinách alkoholu. Typickým příznakem jsou červené skvrny v oblasti obličeje. Způsobuje je konzumace alkoholu, která rozšiřuje cévy. Pití alkoholových nápojů může být spouštěčem rosacey, ale rosacea se může projevit i u abstinentů.

Fieldset

Periorální dermatitida

Periorální dermatitida je zarudnutí pokožky především v okolí úst, ale její projevy se někdy rozšíří na na celý obličej. Přítomné bývají červené skvrny, drobné vyrážky a jemně se olupující kůže. Periorální dermatitida může vzniknout v důsledku používání nevhodné kosmetiky, zubních past nebo po dlouhodobé aplikaci kortikoidních krémů.

Změny na pokožce je třeba konzultovat s dermatologem, který nastaví vhodnou léčbu.

Vyhledat lékaře

Vyhledávání nejbližšího dermatologa

Návštěva dermatologa je nejúčinnější cestou, jak řešit kožní onemocnění včetně rosacey. 

Karlovy Vary
Ústní nad Labem
Liberec
Praha
Hradec Králové
Pardubice
Plzeň
České Budějovice
Jihlava
Olomouc
Ostrava
Brno
Zlín